City a câştigat derby-ul oraşului Manchester

0
397

City a învins United, scor 3-1, în derby-ul oraşului Manchester. Campioana a revenit pe primul loc, în timp ce băieţii lui Jose Mourinho au suferit primul eşec după trei victorii consecutive în toate competiţiile. City a ajuns la 15 goluri marcate în ultimele trei jocuri. David Silva a deschis scorul în minutul 12,  Aguero a majorat avantajul în startul reprizei secunde. Lukaku a fost introdus de Mourinho şi a scos penalty, iar Martial a marcat de la 11 metri. Ilkay  Gundogan a făcut 3-1 în minutul 86. Echipa lui Mourinho a fost surclasată, având doar 35 la sută posesie, un singur şut pe poartă şi un singur corner.

În alte meciuri ale zilei: Liverpool – Fulham 2-0, Chelsea – Everton 0-0, Arsenal – Wolves 1-1.

Manchester City are 32 de puncte, urmată de Liverpool, cu 30 de puncte, şi de Chelsea, cu 28 de puncte, tate trei fiind neînvinse după 12 runde. Manchester United se află pe locul 8, cu 20 de puncte, la egalitate cu Watford şi Bournemouth.