Tricolorii under 19, învinşi şi de Muntenegru

1
526

Selecţionata Under 19 a României a fost învinsă de Muntenegru cu scorul de 1-0 ieri, la Tbilisi, într-un meci din Grupa a 11-a a preliminariilor Campionatului European. Unicul  gol a fost marcat de Nikola Vujnovic în minutul 82, după ce acelaşi jucător trimisese mingea în bară în minutul 77. Tricolorii păstrează şanse minime de calificare în faza următoare după acest eşec. Atacantul Universităţii craiova, Andrei Ivan, a fost titular şi a fost înlocuit cu câteva minute înaintea deschiderii scorului. Selecţionerul Doru Isac a folosit echipa: Răzvan Negrilă – Cristian Manea, Radu Crişan, Robert Gherghe, Marius Halmaghe – Silviu Balaure, Robert Căruţă, Bogdan Danciu (Vlad Olteanu, 54) – George Puşcaş, Andrei Ivan (Sadi Akari, 78), Alexandru Tudorie.

Muntenegru ocupă primul loc, cu 6 puncte, fiind calificată deja în turul de elită. Ultimul meci al echipei României în grupa de calificare va fi cel contra Georgiei, gazda turneului, luni, de la ora 15. La Turul de Elită, ultima rundă înainte de Euro, se califică primele două echipe din cele 13 grupe plus echipa de pe locul 3 cu cel mai bun punctaj obţinut în partidele cu primele două clasate.