US Open: O finală cu miză dublă

0
386

Spaniolul Carlos Alcaraz a reuşit să acceadă în prima sa finală de Mare Şlem după victoria (6-7, 6-3, 6-1, 6-7, 6-3), la capătul unei partide maraton (4 ore şi 19 minute) cu americanul Frances Tiafoe. După sfertul de finală istoric cu italianul Jannick Sinner, considerat al doilea meci lung din istoria tenisului (5 ore şi 26 min.), a urmat o altă partidă de o intensitate fără margini. În finala turneului programat astă-seară (ora 22.00) Carlos Alcaraz îl va întâlni pe norvegianul Casper Ruud, după ce acesta a trecut de rusul Karen Khachakov (7-6, 6-2, 5-7. 6-2) la capătul a 3 ore de joc. O menţiune: americanul Frances Tiafoe a câştigat toate tie-break-urile (8 la număr) în turneul de la US Open. De ce finala se anunţă deosebită? Pentru faptul că învingătorul îşi adjudecă primul trofeu major dar şi primul loc mondial.