JO 2024 (Basket M): SUA la al 5-lea succes consecutiv

0
64

Franţa a încercat să imite Serbia, în finala cu echipa SUA, dar în zadar. Stephen Curry (24 p), una dintre cele 3 legende ale echipei, alături de Kevin Durant (15 p) şi Le Bron (14 p) au adus ţării lor, prin magie, a 5-a medalie de aur graţie victoriei (98-87) de necontestat. Americanii sunt regii basketului, deşi se vorbeşte şi de echipa Serbiei, extrem de avantajos. De la francezi Victor Wembanyama (27 p şi 7 recuperări) şi Guerschon Yabusele (20 p), s-au ridicat la nivelul adversarilor. Pe reprize scorul a evoluat astfel: 20-15, 29-26, 21-20, 26-21. Americanii au venit la acest turneu olimpic cu una dintre cele mai puternice echipe din istoria basketului şi cu intenţia mărturisită de a câştiga medalia de aur. În ultimele 10 minute, americanii conduceau cu 6 pct. (72-66) s-a ajuns la 82-71, dar Stephen Curry cu o triplă a făcut 93-84 cu numai 2 min. şi 30 sec. înainte de final.