BREAKING NEWS / Irina Begu o spulbera pe Azarenka si avanseaza la Roma dupa un meci superb

0
296

Irina Begu a facut un meci de zile mari impotriva bielorusei Victoria Azarenka (locul 6 WTA) si s-a calificat in optimile de finala de la Roma.

BeguSportiva noastra a invins-o pe Azarenka, scor 6-3, 6-2, la capatul unui meci dominat in totalitate.

Desi a pierdut primul game pe propriul serviciu din acest meci, Irina a revenit superb si a facut o demonstratie de tenis in fata celei mai in forma jucatoare din acest an.

Vika Azarenka a facut un gest sfidator la adresa arbitrului, dupa meciul cu Irina Begu

Irina a jucat superb, cu o agresivitate si o varietate de lovituri in fata carora fostul numar unu mondial nu a avut nicio reactie.

Sportiva noastra a facut doua break-uri si a luat primul set dupa doar 36 de minute, avand chiar si o serie de trei game-uri la rand castigate.

Setul secund a fost la discretia Irinei, care a continuat jocul magnific, in timp ce Azarenka a parut de nerecunoscut.

In turul urmator, Irina se va duela cu rusoaica Daria Kasatkina, ocupanta locului 33 in clasamentul mondial.

Pentru calificarea in optimi, Irina primeste 105 puncte WTA si un cec in valoare de 24.630 de euro.

Aceasta este prima victorie obtinuta de Irina in sase partide cu Azarenka.