Neagoe, mulţumit după succesul cu rezervele lui Kecskemeti

0
330

În primul meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire din Turcia, Universitatea Craiova a învins cu 3-1 pe Kecskemeti, care a evoluat însă cu formaţia de tineret în acest meci. Echipa maghiară, ocupanta locului 2 în campionat, folosise garnitura de bază într-un alt amical, împotriva Rapidului, cu câteva ore mai devreme, giuleştenii câştigând cu 3-1. La debutul lui Eugen Neagoe pe banca tehnică, Universitatea Craiova s-a impus cu 3-1, în faţa tinerilor din academia lui Kecskemeti, goluri marcate de Roguljic (47), Raul Silva (53) şi Rivaldinho (89), respectiv Hadaro (48).

„Ne-am atins scopul, a fost un joc de pregătire reușit. Băieții s-au achitat de sarcini, a fost un antrenament reușit, am avut foarte multe momente când am făcut un joc cum ne dorim, ofensiv, am stat mult în terenul adversarului, am făcut presing, am recuperat mingi în terenul lor. Puteam marca mai multe goluri împotriva unei echipe bune, locul doi din Ungaria. Ne dorim încă doi jucători, vor veni cu siguranță” a spus Eugen Neagoe, la finalul partidei.

Dacă jucătorii Craiovei au evoluat fiecare câte 45 de minute, adversarii au utilizat aproape aceeaşi echipă pe tot parcursul jocului, efectuând numai trei schimbări, pe final de joc. Antrenorul ungurilor, Istvan Szabo, a fost mulţumit de modul cum tinerii de la academia clubului, jucători fără experienţă, au evoluat împotriva Craiovei.

„Am vrut să vedem și cum vor reacționa tinerii la un astfel de meci. Media de vârstă a fost foarte scăzută de această dată. Am sperat că vor intra cu atitudine și spirit de luptă și au reușit. Craiova ne-a obligat să apărăm mai mult, dar oricum nu am primit gol în prima repriză, am fost organizați. După aceea, am egalat, dar mai trebuie să spunem  că adversarul nostru a schimbat toată formația, în timp ce  de când ne-am asumat toate cele  90 de minute. Nu pot decât să-i felicit pe tineri, au reușit să o experimenteze de aproape, au rezistat bine, rezultatul a stat în cumpănă până la final. Ne dorim cu îndrăzneală să continuăm să oferim tinerilor o astfel de șansă și pe viitor, pentru că nici acum nu am fost dezamăgiți de ei” a declarat antrenorul lui Kecskemeti, Istvan Szabo.

La amicalul cu Kecskemeti, Eugen Neagoe s-a revăzut cu Laszlo Czeh, directorul general al lui Kecskemeti, cei doi jucând la Ferencvaros, în sezonul 1994-1995, când „Fradi” a cucerit eventul, în lot fiind atunci şi Florian Albert junior, fiul legendarului fotbalist maghiar, câştigător al Balonului de Aur în 1967.

„În meciul de verificare împotriva Universității Craiova, doi vechi camarazi s-au putut reîntâlni, directorul clubului nostru, László Czéh, și nou-numitul antrenor principal al adversarului nostru, Eugen Neagoe. Cei doi au câștigat împreună campionatul, cupa și supercupa în 1995 ca jucători ai lui Ferencvaros” se precizează pe site-ul oficial al clubului Kecskemeti