Argentina lui Messi, în semifinale la Mondiale

0
292

Era deja prea mult să câştige de două ori în aceeaşi zi antifotbalul în sferturile Mondialului din Qatar. După ce Brazilia pierduse total nemeritat în faţa Croaţiei, Argentina a tremurat şi ea pentru calificare în meciul cu Olanda, deşi sud-americanii au condus cu 2-0 şi au avut aproape în toate cele 120 de minute sub control sfertul de finală. Egalată în minutul 90+10, trupa lui Messi a forţat în prelungiri, a ratat incredibil, dar la loviturile de departajare s-a făcut dreptate şi cea mai neatractivă echipă din istoria Olandei a plecat acasă. Argentina va juca împotriva Croaţiei pentru un loc în finală, iar visul lui Messi este încă realizabil.

Argentina – Olanda 2-2, 4-3 la loviturile de departajare.

Au marcat: Molina 35, Messi 73, penalti / Weghorst 78, 90+10.

La lovituri de departajare, pentru Argentina au marcat: Messi, Paredes, Montiel şi Lautaro Martinez şi a ratat Enzo Fernandez, iar Olanda a înscris prin Koopmeiners, Weghorst şi Luuk de Jong, ratând van Dijk şi Berghuis.

Argentina: E. Martinez – Romero (Pezzella 78), Otamendi, Lisandro Martinez (Di Maria 112) – Molina (Montiel 106), De Paul (Paredes 67), E. Fernandez, Mac Allister, Acuna (Tagliafico 78) – Messi, Julian Alvarez (Lautaro Martinez 82). Selecţioner: Lionel Scaloni.

Olanda: Noppert – Timber, Van Dijk, Ake – Dumfries, De Roon (Koopmeiners 46), F. De Jong, Blind (de Jong 64) – Depay (Weghorst 78) – Gakpo (Noa Lang 113), Bergwijn (Berghuis 46). Selecţioner: Louis van Gaal.