Croaţia elimină Brazilia de la Campionatul Mondial

0
301

După Germania şi Spania, şi cvintupla campioană mondială, Brazilia, părăseşte Mondialul din Qatar, învinsă în sferturi de Croaţia. Nimic nu a îndreptăţit Croaţia să meargă mai departe, în cea de-a treia semifinală a ei din istorie, după cele din 1998 şi 2018, dar totuşi, cu un singur şut pe poartă, şi acela deviat, în minutul 117, croaţii obţin un nou mare succes în două zile, după cel al intrării în Schengen. Brazilia a dominat, dar ratat incredibil, iar portarul lui Dinamo Zagreb, Livakovic, a făcut un nou meci fabulos. A fost totuşi învins de Neymar, după o fază superbă a decarului Selecao, în urma căruia l-a egalat pe Pele în clasamentul all-time, cu 77 de goluri.

Croaţii obţin al doilea succes consecutiv la lovituri de departajare, după cel cu Japonia, la fel ca în 2018, când au trecut în optimi de Danemarca şi în sferturi de Rusia, tot după lovituri de la 11 metri. În semifinale, aveau să elimine Anglia, după prelungiri. De data aceasta, în penultimul act, Croaţia se va duela cu Olanda sau cu Argentina.

Croaţia – Brazilia 1-1, 4-2 la lovituri de departajare. Au marcat: Petkovic 117 / Neymar 105+1. La penalty-uri, pentru croaţi au marcat: Vlasic, Majer, Modric şi Orsic, iar pentru pentru brazilieni, Casemiro şi Pedro şi au ratat Rodrygo şi Marquinhos.

Croaţia: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa (Budimir 110) – Brozovic (Orsic 114) – Kovacic (Majer 106), Modric – Pasalic (Vlasic 72), Kramaric (Petkovic 72), Perisic. Selecţioner: Zlatko Dalić

Brazilia: Alisson – Militao (Alex Sandro 106), Marquinhos, Thiago Silva, Danilo – Casemiro – Lucas Paqueta (Fred 106), Neymar – Raphinha (Antony 56), Richarlison (Pedro 84), Vinicius Junior (Rodrygo 64).  Selecţioner: Tite