Victorii pe linie pentru echipele de sală ale Băniei

0
490

Week-end prolific pentru echipele de sală ale Craiovei, care s-au impus pe linie în meciurile disputate, iar voleibaliştii şi baschetbaliştii au revenit cu această ocazie în postura de lideri. Voleibaliştii sunt neînvinşi în Divizia A1 după nouă etape, ei câştigând net şi duelul din deplasare cu Steaua, scor 3-0, pe seturi: 25-22, 25-16, 25-17, după o oră şi 12 minute. Au evoluat pentru echipa din Bănie: Ene 7 p, Hallilovic 2 p, Lică 22 p, Lupu 6 p, Sestan 12 p, Olteanu – Majsorovic – libero. “Continuăm seria evoluțiilor bune. Mă bucur că băieții se concentrează la maxim indiferent de adversar. Steaua este o echipă periculoasă, dar prin organizarea jocului ne-am făcut meciul ușor” a spus Dan Pascu. SCMU Craiova joacă ultimul meci din 2018 pe 15 decembrie, la Baia Mare. În liga secundă feminină, voleibalistele Craiovei au câştigat două meciuri cu 3-0, cu Cetate Deva, pe 25-8, 25-14, 25-14 şi cu CSM Timişoara, pe seturi: 25-8, 25-9, 25-23.

Şi baschetbaliştii Craiovei au revenit pe prima poziţie, după succesul din prima etapă a returului, scor 76-69 cu Dinamo, pe sferturi: 20-6, 19-14, 22-22, 15-27. Este victoria în urma căreia Craiova îşi asigură prezenţa în Top 6 şi implicit intrarea în play-off. Baschetbaliştii lui Aco Todorov au 15 puncte, din 7 victorii şi joacă miercuri, de la ora 18, în Sala Polivalentă, restanţa cu Steaua, din prima etapă a sezonului. Au evoluat pentru SCMU Craiova în partida cu Dinamo: Curry 20 de puncte, Boone 11, Gajovic 9, Troupe 8, Popa 8, Mijajlovic 6, Berceanu 6, Radukic 3, Ionescu 3, Casale 2, Iliescu.

Handbaliștii de la CS Universitatea Craiova, care evoluează în liga secundă, au reușit să obțină calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, trecând de Unirea Sânnicolau Mare cu 27-26, la pauză 16-11. Cătălin Popescu a folosit echipa: Gheorghiță – Luntraru 9 goluri, Ianăși 5, A. Păun 4, Gușatu 4, Iovănescu 2, Mănescu 1, Ruseanu 1, Zarițchi 1, Mitran. S-au mai calificat în sferturi: Dinamo, Steaua, CSM Bucureşti şi CSM Vaslui, restul meciurilor din optimi disputându-se aseară.