River Plate a câştigat Copa Libertadores

0
391

În returul finalei Copa Libertadores, pe Santiago Bernabeu, River a revenit de la 0-1 şi şi-a învins marea rivală, Boca Juniors, scor 3-1, după prelungiri, în primul Superclasico disputat în această competiţie cu trofeul pe masă.  Benedetto a deschis scorul în prima parte pentru Boca, iar minutul 68 Pratto a egalat. În debutul prelungirilor, Boca a rămas în 10 oameni. Barrios încasând al doilea galben. Columbianul Quintero a făcut 2-1 , iar în ultimul minut Pity Martinez a stabilit scorul final, după ce Boca avusese o bară. Pentru Boca, veteranii Tevez şi Gago au intrat pe final, ultimul accidentându-se în prelungiri, când Boca efectuase toate schimbările, iar echipa a rămas în 9 jucători.

Partida a fost reprogramată la Madrid, după incidentele petrecute pe 24 noiembrie, atunci când returul ar fi trebuit să aibă loc pe El Monumental, stadionul celor de la River. În tur, pe La Bombonera, a fost 2-2. Nu s-a ţinut cont de golurile marcate în deplasare, iar la remiză după 90 de minute partida retur a intrat în prelungiri. Este al patrulea trofeu cucerit de River Plate, după cele din 1986, 1996 şi 2015.

River Plate: Armani – Montiel (74 Mayada), Maidana, Pinola, Casco – Ponzio (58 Quintero) – Fernandez (111 Zucculini), Pérez, Palacios (97 Alvarez), Martinez – Pratto

Boca Juniors: Andrada – Buffarini (111 Tevez), Izquierdoz, Magallan, Olaza – Nández, Barrios, Pablo Pérez (89 Gago) – Sebastian Villa (96 Jara), Pavón, Benedetto (62 Abila).