CM 2018: Miracolul islandez

0
327

Victorioasă cu 2-0, aseară, la Reykjavik, în faţa reprezentativei Kosovo, Islanda, sfert finalistă la ultima ediţie a EURO, s-a calificat în premieră la un turneu final de Campionat Mondial, chiar de pe primul loc al grupei I, în care a devansat Croaţia, Ucraina şi Turcia. Vineri seara, Islanda zdrobise Turcia (3-0) pe terenul acesteia. În partida cu Kosovo, Gylfi Sigurdsson, jucătorul lui Everton, a deschis scorul în minutul 40, marcând al patrulea său gol în actualele preliminarii. Scorul a fost majorat de Johann Gudmundsson (min. 68). Mica insulă vulcanică, care susţinuse în 2013 un baraj cu Croaţia (0-0; 0-2), premergător CM 2014, obţine o calificare istorică. Islanda devine în acelaşi timp primul stat din istorie, cu o populaţie mai mică de 1 milion de locuitori, care se califică la o Cupă Mondială.