Preliminarii CM 2018: „Azzurrii” revin şi câştigă în prelungiri, galezii o comit chiar în Regat, meci superb pe „Maracana” belgrădeană!

0
47

Reprezentativa Italiei a trăit pe muchie de cuţit, duminică seară, în deplasarea din Macedonia. Intraţi în avantaj la pauză (Belotti 24), oamenii lui Ventura s-au considerat, probabil, cu sacii în căruţă, iar gazdele au reuşit să răstoarne rezultatul în doar două minute (Nestorovski 57, Hasani 59). Immobile a salvat blazonul „Squadrei Azzurra”, echipierul lui Lazio reuşind o dublă în minutele 75 şi 90+1. Un alt meci încheiat cu 3-2, unul însă realmente fascinat, ca ritm de joc, s-a consumat la Belgrad, unde sârbii au trecut de Austria. Tot în această grupă (D), la Cardiff s-a produs surpriza zilei, semifinalista Euro 2016, Țara Galilor obţinând doar o remiză în faţa Georgiei.

                         Rezultate consemnate duminică seară, în debutul etapei a treia

  • GRUPA D
  • Țara Galilor – Georgia 1-1 (Bale 10 / Okriashvili 57)
  • Moldova – Irlanda 1-3 (Bugaiov 45+1 / Long 2, McClean 69, 76)
  • Serbia – Austria 3-2 (A. Mitrovic 6, 23, Tadic 74 / Sabitzer 15, Janko 62)
  • Clasament: 1. Serbia 7p, 2. Irlanda 7p, 3. Țara G 5p,  4. Austria 4p, 5. Georgia 1p, 6. Moldova 0p.
  • Etapa viitoare (12 noiembrie): Austria – Irlanda, Georgia – Moldova, Țara Galilor – Serbia.
  • GRUPA G
  • Israel – Liechtenstein 2-1 (Hemed 3, 16 / Goppel 49)
  • Albania – Spania 0-2 (Diego Costa 55, Nolito 63)
  • Macedonia – Italia 2-3 (Nestorovski 57, Hasani 59 / Belotti 24, Immobile 75, 90+1)
  • Clasament: 1. Spania 7p, 2. Italia 7p, 3. Albania 6p, 4. Israel 6p, 5. Macedonia 0p, 6. Liechtenstein 0p.
  • Etapa viitoare (12 noiembrie): Albania – Israel, Liechtenstein – Italia,  Spania – Macedonia.
  • GRUPA I
  • Finlanda – Croaţia 0-1 (Mandzukic 18)
  • Ucraina – Kosovo  3-0 (Kravets 31, Iarmolenko 81, Rotan 87)
  • Islanda – Turcia 2-0 (Toprak 41 aut., Finnbogason 44)
  • Clasament: 1. Croaţia 7p, 2. Islanda 7p, 3. Ucraina 5p, 4. Turcia 2p, 5. Finlanda 1p, 6. Kosovo 1p.
  • Etapa viitoare (12 noiembrie):  Croaţia – Islanda, Turcia – Kosovo, Ucraina – Finlanda.

Programul zilei de luni

  • GRUPA A: Belarus (1p) – Luxemburg (0p), Olanda (4p) – Franţa (4p), Suedia (4p) – Bulgaria (3p).
  • GRUPA B: Andorra (0p) – Elveţia (6p), I-le Feroe (4p) – Portugalia (3p), Letonia (3p) – Ungaria (1p).
  • GRUPA H: Bosnia (3p) – Cipru (0p), Estonia (3p) – Grecia (6p), Gibraltar (0p) – Belgia (6p).

Programul zilei de marţi

  • GRUPA C: Cehia (1p)  – Azerbaijan (6p), Germania (6p) –  Irlanda N. (4p),  Norvegia (0p) – San Marino (0p).
  • GRUPA E: Kazahstan (1p) – ROMÂNIA (4p), Danemarca (3p) –  Muntenegru (4p), Polonia (4p) – Armenia (0p).
  • GRUPA F:  Lituania (2p) – Malta (0p),  Slovacia (0p) – Scoţia (4p),  Slovenia (4p) – Anglia (6p).