Pase scurte, pase lungi: Am fost viteji, dar … limitați

0
349

Ne-am uitat lung și îndelung la partida de pe Red Bull Arena pe care se auzea doar inimoasa galerie a Craiovei, grupată într-un sector rezervat, suporterii lui RB Leipzig – câți or fi, fiindcă localnicii rămân atașați de Lokomotive Leipzig – nefiind prea ispitiți de acest meci. Că am suferit, dar și sperat, are mai puțină importanță, și dacă scorul final (3-1) lasă puține speranțe, pentru partida retur de joi, 16 august, în pofida optimismului exprimat de Devis Mangia, putem accepta ideea că un deznodământ dramatic nu era exclus. Dar nici unul mai “cumsecade”, fiindcă fotbalul oferă tot felul de surprize. Leipzigul lui Ralf Rangnick are valori individuale certe și s-a văzut ce a însemnat intrarea în teren a starurilor Poulsen și Forsberg, unul danez și altul suedez, care abia și-au reluat pregătirea după participarea la CM 2018. Dar cu toate aceste, RB Leipzig n-a impresionat, “mijlocul” cu slovenul Kampl, fost pe la Borussia Dortmund, Ilksander, Demme, Bruma, lăsând impresia unei exprimări stereotipe, fără mare creativitate și nici mari virtuți tehnice. Craiova lui Devis Mangia s-a apărat minute în șir, grupat, supranumeric, fără să-și piardă capul, chiar dacă a luat gol (min. 19) la o lovitură de colț, executată de Kampl, balonul fiind reluat cu capul de francezul de numai 19 ani Ibrahim Konate, scăpat din marcaj. Siguri pe ei, cu destule intervenții oportune, portarul Pigliocelli și noua achiziție, Donkor, un fundaș “cu vână”. N-am trăit o dramă pe Red Bull Arena, dar am suferit nespus și nu ne-am învârtit într-un basm cu vorbe frumoase, fiindcă dacă am fi reușit 150 – 200 de pase, defensiva craioveană ar fi avut momente de respiro și poate o scoteam la capăt mai convenabil. Așa ce să discutăm. Craiova a avut 39% posesie. Au fost momente de derută teribilă, când apărătorii au bubuit literalmente balonul, la întâmplare, și orice credință în miracole nu-și prea avea rostul. A existat, totuși, un moment în prima repriză, când Sandu Mitriță, singur în jumătatea adversă, n-a putut ciupi un balon pe lângă portarul elvețian Yvon Mvogo, ieșit temerar la 35-40 de metri pentru a degaja. “Am avut norocul de partea mea” a declarat portarul gazdelor, pentru Leipziger Volkszeitung, titularizat pentru prima dată. Ralf Rangnik s-a declarat nemulțumit de stadiul de pregătire al echipei sale. Neinspirată și neputincioasă minute în șir, RB Leipzig a rezolvat lucrurile în 10 minute (min. 77 și 87) prin Cunha și Poulsen și s-a apropiat de baraj. Golul croatului Ivan Martici (min. 90+4) le cam încurcă socotelile. Dar va fi Craiova capabilă de o minune?