Cupa Mondială: Argentina a doua finalistă

0
296

După 120 de minute de joc şi executarea loviturilor de departajare (0-0; 4-2), Argentina se califică în finala Cupei Mondiale, graţie celor două parade ale lui Sergio Romero. N-au fost multe ocazii de gol de o parte şi de cealaltă, partida dovedindu-se una tacticizată la maximum, cu măsuri speciale de supraveghere a celor două staruri Messi şi Robben. Nici schimbările succesive, Aguero şi Palacio(min.81) şi Maxi Rodriguez (min. 101), în tabăra argentiniană, Huntelaar (min.96), în cea olandeză, nu s-au concretizat pe tabela de marcaj. Fiindcă efectuase deja trei schimbări, Louis Van Gaal nu a mai avut ocazia să-l introducă în poartă pe Krul pentru loviturile de departajare, aşa cum procedase în partida cu Costa Rica. Timp de 90 de minute, argentinienii nu au expediat niciun şut pe spaţiul porţii olandeze, însă blocul lor defensiv şi pressing-ul susţinut au pus în dificultate „Portocala mecanică”, incapabilă să-l îngrijoreze pe Sergio Romero. A strălucit Arjen Robben, jucătorul lui Bayern Munchen, prin câteva raiduri devastatoare, blocat de fiecare dată de defensiva „albiceleştilor”. La loviturile de departajare şansa a surâs argentinienilor fiindcă portarul Sergio Romero a reuşit să pareze execuţiile lui Vlaar şi Sneijder. Pentru a treia oară, după 1986 şi 1990, Argentina şi Germania se întâlnesc duminică în finala Cupei Mondiale, pe Maracana din Rio de Janeiro. La 24 de ani după finala pierdută (0-1) în faţa echipei lui Lothar Matthaus, Lionel Messi încearcă să devină succesorul lui „El Pibe De Oro” …de la Mondialul mexican.