Premier League: Liverpool ratează victoria în faţa lui Arsenal

0
390

Conform „tradiţiei”, Liverpool a primit din nou, în partida cu Arsenal, gol în primele 10 minute ale partidei, prin velocele internaţional brazilian Gabriel Martinelli (min. 8). Şi în partida tur (3-2 pentru Arsenal), la fel se petrecuseră lucrurile. Gabriel Jesus a făcut break (min. 28) profitând de apatia lui Van Dijk, altă dată stâlpul defensivei lui Jurgen Klopp. La 0-2, pe tabela stadionului Anfield, nori negri se adunau deasupra tribunelor. Mohamed Salah (min. 42) a relansat jocul, reducând din diferenţă până la pauză (al 13-lea gol în Premier League) pentru ca la reluare (min. 52) internaţionalul egiptean să rateze un penalty, acordat în urma intervenţiei lui Bob Holding asupra lui Diogo Jota. Mai ratase în urmă cu o lună, în partida cu Bornemouth (min. 69) pierdută de Liverpool (0-1). Aaron Romstade va avea câteva intervenţii salutare, dar Roberto Firmino (min. 87) a restabilit egalitatea, reluând cu capul o centrare (una din puţinele reuşite) a fundaşului lateral-dreapta Alexander Arnold. Arsenal a terminat în corzi, dar a obţinut o remiză utilă în lupta pentru titlu. Fapt mai rar pe un stadion de fotbal din Premier League: internaţionalul scoţian Andrew Robertson a fost lovit de unul dintre arbitrii asistenţi Constantine Hatzidakis, la sfârşitul primei reprize. Forul arbitrajului profesionist a declarat că este la curent cu incidentul şi studiază chestiunea în detaliu.