Porto şi Dortmund, în sferturile Champions League

0
523

FC Porto şi Borussia Dortmund sunt primele două echipe calificate în sferturile Champions League. Dramatism a fost din plin în manşa secundă, în care Sevilla şi Juventus au avut la rândul lor ocazia de a merge mai departe.

Porto câştigase acasă cu 2-1 şi a pierdut cu 3-2 la Torino, după prelungiri, jucând în inferioritate numerică din minutul 54. după ce Taremi a fost eliminat.

Dortmund se impusese cu 3-2 în Andaluzia şi a avut 2-0 şi pe teren propriu, dar Sevilla a avut ocazia de a împinde dubla în prelungiri. Haaland a reuşit dubla, a doua reuşită fiind controversată, după un penalty dictat de VAR, care a implicat anularea unui gol marcat tot de norvegian, precum şi repetarea execuţiei de la 11 metri, ratată iniţial. Haaland s-a bucurat provocator şi a fost aproape de a fi altoit de adversari. Sevilla a reuşit să egaleze in extremis şi la ultima fază a meciului mai mulţi jucători au avut şansa de a marca pentru 2-3, fiind vorba şi de un posibil penalty nearcordat, turcul Cakir fluierâmd finalul pentru a scăpa de complicaţii.

Juventus Torino – FC Porto, 3-2 (0-1, 2-1) Au marcat: Chiesa ’49, ’63, Rabiot ‘117 / Sergio Oliveira ’19 (p), ‘115.

Borussia Dortmund – FC Sevilla, 2-2 (1-0) Au marcat: Haaland ’35, ’54 (p) / En Nesyri ’69 (p), ’90+6.

Programul optimilor:

Miercuri, ora 22.00

Liverpool – Leipzig, în tur 2-0; Paris Saint-Germain – FC Barcelona, în tur 4-1;

Marţi, 16 martie

Manchester City – Borussia Monchengladbach, în tur 2-0; Real Madrid – Atalanta, în tur 1-0;