Alin Manea, gol pentru naţionala under 19

0
281

România s-a impus categoric, cu 4-1, contra reprezentativei Finlandei în meciul amical al naţionalelor sub 19 ani desfăşurat la Buftea. Ultimul gol al întâlnirii a fost reuşit în prelungiri de jucătorul Craiovei, Alin Manea, care a fructificat o pasă venită de la un adversar. Mijlocaşul Universităţii a fost introdus în teren în minutul 74 al întâlnirii, în locul lui Alex Stoica. Celelalte goluri ale tricolorilor au fost marcate de Stoica,  Chelaru şi Ene, în prima repriză. Naţionala noastră a evoluat în formula: Tordai – Pham (61 Niacşu), Dudea, Ciobotariu, Chelaru (61 Panait) – Chivari (15 Mih), Cojocaru (74 Kilyen) – Al. Stoica (74 Manea), Vâlceanu (61 P. Petre), Cicâldău (74 E. Călin) – Cr. Ene (61 Botă). Astăzi, naţionala condusă de Andrei Spier va disputa un nou joc de verificare în compania formaţiei scandinave. Aceasta este ultima acţiune a reprezentativei U19 înaintea Turneului de Elită, programat în perioada 24-29 martie. Iată şi programul oficial al ”tricolorilor” la Turul de Elită, care vor sta pe perioada turneului în localitatea Bad Waltersdorf: 24 martie, ora 12: Cehia – România, 26 martie, ora 16.30: România – Austria, 29 martie, ora 19: Slovacia – România. Pentru a se califica la Euro 2016 destinat naţionalelor  under 19, România va trebui să ocupe locul 1 în grupă.