Cele 32 de echipe calificate în şaisprezecimile Europa League

0
145

În urma rezultatelor din ultima etapă a grupelor se ştiu cele 32 de echipe calificate în şaisprezecimile Europa League. În această fază au acces primele două echipe din cele 12 grupe, cărora li se adaugă cele 8 ocupante ale locurilor 3 din grupele Champions League.

Capi de serie la tragerea la sorţi vor fi: Fenerbahce, APOEL Nicosia, Saint Etienne, Schalke 04, Fiorentina, Şahtior Doneţk, Ajax Amsterdam, AS Roma, Zenit, Sparta Praga, Osmanlispor, Athletic Bilbao, FC Copenhaga, Olympique Lyon, Tottenham Hotspur, Beşiktaş.

În urna a doua vor intra: Manchester United, Olympiacos Pireu, Anderlecht, AZ Alkmaar, Astra, PAOK Salonic, Villarreal, Gent, H. Beer Sheva, Krasnodar, Celta Vigo, Borussia Monchengladbach, FK Rostov, Legia Varşovia, Ludogoreţ Razgrad, Genk.

Tragerea la sorţi va avea loc luni, 12 decembrie, la ora 14.

Grupa A

Feynoord- Fenerbahce 0-1 (Sow ’22)

Zorya- Manchester United 0-2 (Mkhitaryan ’48, Ibrahimovici ’88)

Clasament: 1. Fenerbahce 13p, 2. Man United 12p, 3. Feyenoord 7p, 4. Zorya 2p.

Grupa B

Apoel- Olympiakos 2-0 (Soteriou ’19)

Young Boys- FC Astana 3-0 (Frey ’63, Hoarau ’67, Schick ’71)

Clasament: 1. Apoel 12p, 2. Olympiakos 8p, 3. Young Boys 8p, 4. Astana 5p.

Grupa C

Anderlecht- St. Etienne 2-3 (Chipciu ’21, Stanciu ’31/Soderlund ’62, ’68,  Paquet ’74)

Mainz- Gabala 2-0 (Hack ’30, De Blasis ’40)

Clasament: 1. St. Etienne 12p, 2. Anderlecht 11p, 3. Mainz 9p, 4. Qabala 0p.

Grupa D

Alkmaar- Zenit 3-2 (Rienstra ‘7, Haps ’43, Tankovic ’68/Giuliano ’58, Wuytens ’80 –aut.)

Maccabi Tel Aviv- Dundalk 2-1 (Ben Haim II (pen.) ’21, Micha ’38/ Dasa (aut.) ’27)

Clasament: 1. Zenit 15p, 2. Alkmaar 8p, 3. Maccabi 7p, 4. Dundalk 4p.

Grupa E

Viktoria Plzen- Austria Viena 3-2 (Horava ’44, Duris ’73, Duris ’84/Holzhauser ’19, Rotpuller ’40)

Astra Giurgiu – AS Roma 0-0

Clasament: 1. AS Roma 12p, 2. Astra 8p, 3. Plzen 6p, 4. Austria Viena 5p.

Grupa F:

Sassuolo- Genk (amânat din cauza ceţii)

Rapid Viena- Athletic Bilbao 1-1 (Joelinton ’72/Saborit ’84)

Clasament: 1. Bilbao 10p, 2. Genk 9p, 3. Rapid Viena 6p, 4. Sassuolo 5p.

Grupa G

Standard Liege- Ajax 1-1 (Raman ’85/El-Ghazi ’27)

Panathinaikos Atena- Celta Vigo 0-2 (Guidetti ‘4, Orellana ’76 – pen.)

Clasament: 1. Ajax 14p, 2. Celta 9p, 3. Standard 7p, 4. Panathinaikos 1p.

Grupa H

Sp. Braga- Șahtior 2-4 (Stojiljkovic 43, Vukcevic 89/Kryvţov 22, 62, Taison 40, 66)

Konyaspor- Gent 0-1 (Coulibaly 90+4)

Clasament: 1. Şahtior 18p, 2. Gent 8p, 3. Braga 6p, 4. Konyaspor 1p.

Grupa I

Salzburg- Schalke 2-0 (Schlager ’22, Radosevic 90)

Nice- FC Krasnodar 2-1 (Bosetti ’64, Le Marchand ’77/Smolov ’52)

Clasament: 1. Schalke 15p, 2. FC Krasnodar 7p, 3. Salzburg 7p, 4. Nice 6p.

Grupa J

Qarabag- Fiorentina 1-2 (Reynaldo 73/Vecino 60, Chiesa 76)

PAOK- Slovan Liberec 2-0 (Rodrigues 29, Pelkas 67)

Clasament: 1. Fiorentina 13p, 2. PAOK 10p, 3. Qarabag 7p, 4. Liberec 4p.

Grupa K:

Internazionale Milano- Sparta Praga 1-1 (Eder ’23, 90 /Marecek ’54)

Southampton- Hapoel Beer Sheva 1-1 (Van Dijk ’90 Buzaglo ’79)

Clasament: 1. Sparta 12p, 2. Beer Sheva 8p, 3. Southampton 8p, 4. Inter 6p.

Grupa L

Osmanlispor – FC Zurich 2-0 (Delarge 73, Kilicaslan 89)

Villarreal – Steaua 2-1 (Sansone 15, Triguerros 88 / Achim 76)

Clasament: 1. Osmanlispor 10p, 2. Villarreal 9p, 3. FC Zurich 6p, 4. Steaua 6p.