Succes dramatic pentru FC Barcelona

0
257

FC Barcelona va petrece pe primul loc pauza prilejuită de Mondialul din Qatar. În ultima etapă înainte de întreruperea La Liga, catalanii au obţinut un succes dramatic în deplasare cu Osasuna, scor 2-1. Prima repriză a fost însă groaznică pentru trupa lui Xavi, care a avut ghinioane cu duiumul. Gazdele au marcat devreme, în minutul 6, prin  Garcia, deşi trebuia să se discteze fault în atac la acea fază. Apoi, Lewandowski a fost eliminat, primind al doilea cartonaş galben, în minutul 31. Pique, rezervă, la ultima sa prezenţă la Barcelona, a primit şi el cartonaş roşu, pe tunelul de la vestiare. Oaspeţii au revenit însă prin golurile lui Pedri (47) şi Raphinha (86), pentru o victorie care îi duce la cota 37, după 14 etape din La Liga. Real Madrid are joi, acasă, cu Cadiz, şi poate reduce distanţa de 5 puncte faţă de Barca.