Napoli, irezistibilă, se desprinde în Serie A

0
249

Napoli continuă marşul spre titlul de campioană pe care-l aşteaptă din 1990, de la al doilea scudetto cu Maradona. Pe stadionul care poartă numele legendei argentiniene, trupa lui Luciano Spalletti a trecut cu 2-0 de Empoli, într-un meci din etapa a 14-a din Serie A. Gazdele s-au desprins greu, pe final. Mexicanul Lozano (69) a transformat un penalti şi a centrat pentru reuşita lui Zielinski 88. În minutul 74, de la Empoli a fost eliminat Luperto, iar Răzvan Marin a jucat până în minutul 85. Înainte de întreruperea campionatului, Napoli, care are 38 de puncte din 42 posibile, joacă tot acasă, sâmbătă, cu Udinese.

Napoli are acum 8 puncte avans faţă de ocupanta locului 2, Milan, care a remizat, scor 0-0, în deplasare, cu Cremonese. Tot marţi, Spezia a remizat cu Udinese, scor 1-1 (goluri Reca ’33 / Lovric ’43)

Meciurile Lecce – Atalanta, Sassuolo – AS Roma, Fiorentina – Salernitana, Inter Milano – Bologna şi Torino – Sampdoria vor avea loc miercuri, iar confruntările Verona – Juventus şi Lazio – Monza sunt programate joi.