Premier League: Chelsea la a noua victorie

0
340

Chelsea s-a impus, ieri, pe Anfield, în faţa celor de la Liverpool (2-1), reuşind astfel a noua victorie în campionat, consolidându-şi statutul de lider în Premier League. Cu 29 de puncte din 33 posibile, Chelsea are un sezon realmente fabulos. Gazdele au deschis scorul în minutul 9 prim Emre Can, dar s-au văzut repede egalate prin golul realizat de B. Cahill (min. 14). În minutul 67, Diego Costa şi-a adus echipa în avantaj, ajungând astfel la 10 realizări în numai nouă meciuri disputate. Fernando Torres realizase aceeaşi „performanţă”… dar în 52 de meciuri. Gazdele au reclamat în minutul 89 o lovitură de pedeapsă, balonul şutat de Steven Gerrard lovind mâna lui Gary Cahill, dar arbitrul Taylor n-a fost de acord. Alte rezultate:

Burnley-Hull City 1-0
Manchester United-Crystal Palace 1-0
Southampton-Leicester 2-0
West Ham-Aston Villa 0-0
QPR-ManchesterCity 2-2