JO 2016 – Handbal (f): România se face din nou de râs

0
341

După eşecul uluitor din debutul cu Angola (19-23), România a fost realmente strivită de gazda Brazilia, scor 13-26, luni seară, într-un meci din Grupa A. Dacă prima repriză ar putea fi catalogată doar una modestă, după pauză lucrurile au arătat cu adevărat horror pentru România, care nu reuşit să puncteze decât de 4 ori şi a încasat 12 goluri. Ca de obicei, Neagu a fost cea mai bună realizatoare din rândul tricolorelor, cu 6 goluri. Au mai marcat Manea (2), Geiger (2), Elisei (1), Chiper (1) şi Vizitiu (1).

Pentru România urmează meciul cu Muntenegru (miercuri, ora 17:30) şi nu mai e loc de paşi greşiţi. Tot azi, în acceaşi grupă, Norvegia a bătut cu 27-24 pe Spania. Partida Muntegru – Angola va fi în această noapte. Clasamentul arată în acest moment astfel: 1. Brazilia 4p, 2. Angola 2p, 3. Spania 2p, 4. Norvegia 2p, 5. Muntenegru 0p, 6. România 0p.

În cealaltă grupă: Coreea de Sud – Suedia 28-31, Franţa – Rusia 25-26, Argentina – Olanda (la noapte). Clasament: 1. Suedia 4p, 2. Rusia 4p, 3. Franţa 2p, 4. Olanda 0p, 5. Coreea S. 0p, 6. Argentian 0p. În faza următoare se califică primele patru clasate din fiecare grupă.