Cupa Africii(CAN): Programul sferturilor de finală

0
412

Senegal – Benin (Stadionul 30 iunie din Cairo) şi Nigeria- Africa de Sud (Stadionul Naţional din Cairo), ambele partide sunt programate la 10 iulie a.c.

Algeria – Coasta de Fildeş (Stadionul Suez) şi Madagascar – Tunisia (Stadionul Al Salam din Cairo) ambele partide sunt programate la 11 iulie a.c.

O partidă cu prelungiri, suspans maxim, a fost cea dintre Tunisia şi Ghana, încheiată cu scorul de 1-1 (5-4 d.l.p). Tunisia a deschis scorul în minutul 73 prin Y. Khenisisi, dar s-a văzut egalată în min. 90+2 prin autogolul lui R. Bedoui, abia introdus în teren de selecţionerul francez A. Giresse pentru securizarea calificării. Înaintea loviturilor de departajare, selecţionerul Giresse s-a revanşat, înlocuind portarul Hassen, cu Farouck Ben Mustapha, care a reuşit să pareze una din loviturile de pendeapsă. Partida s-a disputat la Izmaila, şi tunisienii au trecut de la extaz la agonie şi invers.