Cupa Mondială: Cele patru idei geniale ale lui Van Gaal

0
307

De la începutul Cupei Mondiale, selecţionerul Louis Van Gaal a surprins prin mutările tactice inspirate, decisive în victoriile echipei sale. În partida cu Costa Rica „surpriza” s-a numit  portarul Tim Krul. În minutul 120 al sfertului de finală contra „Ticos” (0-0, 4-3 după penalty-uri), chiar înainte de loviturile de departajare, Van Gaal a făcut o schimbare surprinzătoare: l-a înlocuit pe Cillessen, titularul din poarta Olandei, cu rezerva Krul. Iar portarul lui Newcastle s-a dovedit decisiv în victoria batavilor, parând două penalty-uri şi ducând „Portocala mecanică” în semifinale. Contra Mexicului (2-1), într-o pauză de hidratare, Van Gaal a cerut jucătorilor să aplice „planul B”, cu Huntelaar şi Kuyt în prim-plan, şi Sneijder a egalat, în minutul 88, pentru ca Arjen Robben să obţină un penalty discutabil, care să decidă calificarea portocaliilor (min. 94). Contra Australiei, adversar modest, dar tenace, Olanda a început într-o aşezare 3-5-2, înainte de pauză Bruno Martins Indi a fost înlocuit de Memphis Depay şi imediat după pauză s-a trecut la un 4-3-3 natural, cunoscut de jucătorii olandezi. În finalul partidei Depay a dat o pasă decisivă lui Van Persie care a înscris golul victoriei. În fine, contra Spaniei şi a reprezentativei statului Chile, sistemul 3-5-2 s-a dovedit letal, Louis Van Gaal opinând că sistemul 4-3-3 nu-i va permite să bată ibericii. „Gândesc întotdeauna sistemul care să-mi aducă victoria”, a spus Van Gaal.