Handbal: Tricolorele câştigă turul barajului cu Austria

0
347

Naţionala feminină de handbal a României a câştigat prima manşă a barajului de calificare la Campionatul Mondial, contra Austriei, scor 34-29, la pauz 17-16. La Oradea, tricolorele au avut o partidă mult mai dificilă decât se aşteaptau contra formaţiei pregătite de românul Herbert Muller, care a şi condus în prima repriză în câteva rânduri. Austriecele au în componenţă mai multe jucătoare amatHANDBAL FEMININ - PRELIMINARII CE 2016 - ROMANIA - NORVEGIAoare, unele dintre ele neputând evolua în returul de marţi, de la Stockerau, din pricina serviciului. Şi totuşi, acestea şi-au depăşit limitele, atât în apărare, unde au făcut marcaj strâns la Cristina Neagu, dar şi în atac, marcând aproape 30 de goluri portarilor Dedu şi Dumanska. Aceasta din urmă, alături de Valentina Ardean au reprezentat SCM Craiova. Ardean, 35 de ani, a revenit după un an la naţională şi a avut o prestaţie excelentă, marcând de 7 ori.

Naţionala României este singura  care a participat la toate cele 22 de ediţii ale Campionatului Mondial, iar ediţia de anul acesta va avea loc în Germania, în decembrie.

Pentru România au evoluat: Denisa Dedu, Yuliya Dumanska — Aneta Udriştioiu (4 goluri), Gabriella Szucs, Nicoleta Dincă (1), Cristina Neagu (7), Dana Andreea Pricopi, Gabriela Perianu (6), Valentina Ardean-Elisei (7), Ana Maria Dragut (5), Crina Pintea (4), Mădălina Zamfirescu, Alina Ilie. Selecţioner: Martin Ambros.