Fiorentina, din nou în ultimul act al Conference League

0
86

Fiorentina s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în finala Conference League, după ce anul trecut a pierdut trofeul în faţa lui West Ham United (1-2). În semifinalele actualei ediţii, trupa viola a eliminat-o pe FC Bruges, scor general 4-3. În turul de pe Artemio Franchi, echipa lui Vincenzo Italiano s-a impus 3-2, iar în retur, pe Jan Breydel, Bruges a egalat scorul general când Vanaken a deschis scorul în minutul 20. Numai că Beltran a egalat din penalty în minutul 85 şi a trimis formaţia din Toscana pentru a doua oară la rând în finala Conference League. Fiorentina a ajuns în ultimul act al unei competiții europene pentru a şasea oară în istoria sa, câştigând numai Cupa Cupelor, în 1961. Partida de la Bruges a fost devansată cu o zi, fiindcă joi are loc o procesiune religioasă catolică pe străzile superbului oraş belgian.

În a doua semifinală se întâlnesc Olympiacos şi Aston Villa, în tur 4-2. Returul este programat joi, de la ora 22, la Pireu. Finala se va disputa în data de 29 mai, la Atena, pe stadionul lui AEK.