Liga Campionilor: Inspiraţia lui Mauricio Pochetino!

0
417

După primele 45 de minute ale partidei nebune, contând pentru returul semifinalei din Liga Campionilor, dintre Ajax şi Tottenham, gazdele conduceau pe „Johan Cruyff Arena” (52.641 spectatori) cu scorul de 2-0 (scor general 3-0, punând la socoteală şi victoria cu 1-0 din partida tur). Aşadar un avans de trei goluri, greu de răsturnat. Marcaseră deja De Ligt (min. 5) şi marocanul Ziyech (min. 35). Nu se anunţa niciun reviriment pentru repriza secundă. Antrenorul olandez Ten Hag avea aşadar meciul în mână. Iar Tottenham, nu trebuie omis, venea după trei înfrângeri consecutive, două în Premier League (0-1 cu Bournemouth, 0-1 cu Westham United) şi între acestea o înfrângere cu Ajax (0-1). Nu îl avea în teren nici pe Harry Kane, golgeterul echipei, în continuare accidentat. La scorul general de 3-0 pentru gazde, aşadar, ce se mai putea întâmpla? Şi totuşi Mauricio Pochetino îşi demonstrează clasa de mare antrenor, introducându-l în teren pe longilinul Llorente în locul unui mijlocaş, Victor Wanyama. Lucas şi Song devin astfel „interii” de altă dată, flancându-l pe Fernando Llorente în linia de atac. Olandezii nu au soluţii la această mişcare tactică, sau nici nu o mai caută. De altfel, antrenorul Van Gaal, care a condus pe Ajax la câştigarea ultimului trofeu C1 în 1995, pentru  Ziggo Sport, a validat această teză. Şi în intervalul minutelor 55 – 59, Lucas Moura (ex-PSG, unde devenise un paria) marchează de două ori consecutiv. Scorul general devine… 3-2 şi partida pare irespirabilă. Marocanul Ziyech loveşte stâlpul porţii apărate de Hugo Lloris (min. 79), Vertongen îl imită (min. 87). De pe margine se anunţă minutele de prelungiri. Olandezii par epuizaţi, Andre Onana primeşte „galben” pentru tragere de timp în minutele de prelungire. Când mai erau câteva secunde (min. 90+6), Lucas Moura – la meciul vieţii –, în urma unei devieri a lui Llorente pentru Ali, îl mai învinge odată pe Andre Onana, îngheţând tribunele. Şi scorul devine 2-3! Cine s-ar fi gândit. Când arbitrul Felix Brych fluieră sfârşitul partidei, olandezii sunt întinşi pe gazon, epuizaţi de efort şi de deznodământ, iar oamenii lui Mauricio Pochetino se îmbrăţişează, fără să le vină să creadă ceea ce au realizat: accederea în premieră în finala Ligii Campionilor. Pochetino plânge, sărută pământul, se adună greu într-o declaraţie pentru RMC Sport, unde mulţumeşte la toată lumea, lui Hugo Lloris, în principal, pe care îl consideră cel mai bun portar din lume. Îşi găseşte cu greutate cuvintele. Încă un miracol, după cel realizat de Liverpool, în cealaltă semifinală. Interesant: Ajax nu a câştigat nicio partidă din ultimile patru pe teren propriu în Liga Campionilor, înregistrând două remize şi două înfrângeri. Părea pe val, adică văzută în finala competiţiei. La Bursa din Amsterdam, astăzi, cursul acţiunilor clubului a scăzut cu 20%, după o creştere de 33% în ultimile 6 luni.