Bayern şi Liverpool, în sferturile Champions League

0
488

Bayern Munchen şi Liverpool sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Champions League, în urma returului optimilor.

După 1-1 în tur, Bayern Munchen a surclasat-o în retur, scor 7-1, pe RB Salzburg. Au marcat: Lewandowski ’12 (p), ’21 (p), ’23, Gnabry ’31, Muller ’54, ’83, Sane ’85 / Kjaergaard ’70.

În celălalt meci al zilei, Liverpool a pierdut pe teren propriu, scor 1-0, cu Inter Milano, dar “cormoranii” câştigaseră cu 2-0 pe San Siro şi merg în sferturi. Italienii au sperat într-o remontada după golul lui Lautaro Martinez ’61, dar, peste două minute, Alexis Sanchez a fost eliminat.

Miercuri, de la ora 22.00: Manchester City – Sporting Lisabona (scor 5-0, în tur); Real Madrid – Paris Saint-Germain (0-1).

Celelalte jocuri din manşa a doua a optimilor: Marţi, 15 martie, ora 22.00: Ajax Amsterdam – Benfica Lisabona (2-2); Manchester United – Atletico Madrid (1-1);

Miercuri, 16 martie, ora 22, Lille – Chelsea (0-2); Juventus Torino – Villarreal (1-1).