![](https://cvlpress.ro/wp-content/uploads/2015/03/dsp1-220x147.jpg)
În urma incendiului de luni seara, de la Secţia de Psihiatrie (din apropierea Parcului “Nicolae Romanescu”) a Spitalului de Neuropsihiatrie Craiova, şeful secţiei a fost amendat de către inspectorii DSP Dolj pentru nerespectarea procedurilor de izolare a pacienților.
Purtătorul de cuvânt al DSP Dolj, Ștefan Popescu, a menționat că în acest caz nu s-au respectat procedurile de izolare a pacienților cu afecțiuni psihice, amenda aplicată șefului de secție fiind în cuantum de 10.000 de lei. „Au fost efectuate verificări pe linie medicală. Nu s-au respectat procedurile de izolare a pacienților cu afecțiuni psihice. Șeful secției respective a primit o amendă în valoare de 10.000 de lei”, a precizat Popescu. El a mai spus că inspectorii au dispus și măsura reinstruirii personalului secției cu privire la respectarea acestor proceduri.