Anglia: Chelsea evadează pentru moment

0
336

Etapa a 25-a din Premier League s-a dovedit favorabilă echipei lui Jose Mourinho, care profitând de contraperformanţa lui Arsenal (1-5 în faţa lui Liverpool) şi de remiza lui Manchester City (0-0 la Norwich), a preluat conducearea în clasament. Confruntarea dintre Chelsea şi Newcastle (3-0) a prilejuit o „triplă” pentru Eden Hazard care a  marcat în min. 28, 34 şi 63 (ultimul gol din penalty). Scufundarea lui Arsenal în faţa celor de la Liverpool a fost una groaznică, dacă avem în vedere că în minutul 20 echipa lui Arsene Wenger era condusă cu 4-0 pe tabela de marcaj. Pentru Liverpool au marcat M. Skrtel (min. 1, min. 10), R. Sterling (min. 17, min. 52) şi D. Stturidge (min. 20). Pentru oaspeţi M. Arteta a înscris în minutul 69 din penalty. În clasament Chelsea 56 p., Arsenal 55 p, Manchester City 54 p, Liverpool 50 p. Dar mai sunt 13 etape.