Halep, învinsă la primul ei meci din 2019

0
497

Simona Halep a debut cu un eşec în noul sezon. În turul al doilea al turneului de la Sydney, liderul WTA a pierdut în două seturi în faţa jucătoarei gazdelor, Ashleigh Barty, locul 15 WTA. A fost 4-6, 4-6, după o oră şi 28 de minute. Halep se impusese în primele două confruntări cu Barty, în 2018, 6-4, 6-1 în semifinale la Montreal şi 7-5, 6-4 în optimi la Cincinnati. Halep jucase ultimul său meci în septembrie, la Beijing, abandonând în primul tur, după un set cedat cu 1-6 în faţa tunisiencei Ons Jabeur.

Pentru Simona Halep urmează turneul de Grand Slam Australian Open, desfăşurat în perioada 14 – 27 ianuarie, unde are de apărat finala de anul trecut.

În aceaşi timp cu meciul Simonei, Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce a dispus de rusoaica Ana Blinkova în trei seturi, 4-6, 7-6 (2), 6-2. Irina Begu se va duela în sferturi cu Anna Karolina Schmiedlova, locul 77 WTA.