Liga Campionilor: Cinci minute nefaste pentru Juventus Torino

0
348

Massimiliano Allegeri, antrenorul lui Juventus Torino, nu pierduse în 26 de meciuri de Liga Campionilor decât o dată pe teren propriu, înregistrând 16 victorii şi 9 remize. În plus, la 29 octombrie a.c., „bătrâna doamnă” câştigase (1-0) chiar pe „Old Trafford”, în faţa lui Manchester United. Şi aseară, partida a început bine pentru Juventus în faţa a 41.047 spectatori, Cristiano Ronaldo deschizând scorul (min. 65), ocaziile succedându-se. Cu un Paolo Dybala strălucitor, care în minutul 50 a expediat balonul în transversala lui De Geea, se părea că victoria gazdelor este asigurată. Dar au venit ultimele cinci minute, când oaspeţii au egalat mai întâi prin Mata (min. 86) după care L. Bonucci (min. 90) a marcat în propria poartă. Din 1999, când se impunea în faţa lui Bayern Munchen, în finala Ligii Campionilor, prin două goluri marcate în ultimele cinci minute, Manchester United nu mai realizase o asemenea ispravă. Finalul grupei este încins, după acest rezultat şi programul este următorul: Juventus – Valencia; Man. United – Young Boys; Valencia – Man. United; Young Boys – Juventus Torino. În clasamentul grupei H: Juventus 9p, Man. United 7p, Valencia 5p, Young Boys 1p.