Premier League: Liverpool salvată de… Mahrez!

0
422

0-0 în partida Liverpool – Manchester City, aseară, afişul etapei a 8-a, pe Anfield (52.117 spectatori). Nu a fost un spectacol fotbalistic deosebit, în schimb a fost o partidă intensă, cu o „bătălie” interesantă la mijlocul terenului, între două stiluri diferite, fiecare dintre echipe etalându-şi valorile. Aşteptările au fost însă mult mai mari, fiindcă în teren se aflau Mane, Salah, Firmino, de o parte, respectiv Bernardo, David Silva, Sterling, Aguerro şi Mahrez de cealaltă parte. În plus pe o bancă tehnică se afla Jurgen Klopp, iar pe cealaltă Pep Guardiola (8-5 raportul victoriile, plus o remiză, în favoarea germanului). Riguroase cuplurile de fundaşi centrali Van Dijk şi Lowren, respectiv Stones şi Laporte, cu intervenţii aproape imperiale. Marile ocazii au fost rare. Manchester City a avut un plus de posesie în repriza secundă. Soarta partidei a fost decisă în minutul 86: Sane a fost angajat în adâncine şi atacat „prin alunecare” de Van Dijk, a obţinut penalty. Internaţionalul algerian Mahrez, transferat în această vară de la Leicester, a trimis balonul în tribune. Pe ansamblu, portarul Alisson de la Liverpool, a fost mai solicitat decât compatriotul său Edisson. În clasament Man. City – lider –, Chelsea şi Liverpool au fiecare câte 20 de puncte.