Preliminarii CM 2018: Belgia spulberă Bosnia, Elveţia câştigă o partidă nebună la Budapesta

0
49

Cel mai aşteptat meci al zilei de vineri, Belgia – Bosnia, s-a dovedit un simplu galop de sănătate pentru gazde, care s-au impus cu 4-0. În schimb, cu adevărat palpitantă a fost încleştarea dintre Ungaria şi Elveţia. După o primă repriză albă, a urmat un  festival de goluri, oaspeţii câştigând cu 3-2, după un punct semnat de Stocker, în minutul 89. În aceeaşi grupă (B), Feroe a făcut surpriza în Letonia (2-0) şi a urcat, imposibil de anticipat, pe locul secund, în vreme ce Cristiano Ronaldo a reuşit să puncteze de 4 ori într-un succes cu 6-0 al Portugaliei, în faţa Andorrei. Pe de altă parte, deşi au înscris primii la Paris, bulgarii n-au avut nicioşansă în faţa cocoşilor galici, 1-4. Rezultat cu care a câştigat şi Olanda, pe teren propriu, contra Belarusului.

                                                                                                                                                                                        Etapa a 2-a – rezultatele şi marcatorii partidelor de vineri seară

  • GRUPA A
  • Franţa – Bulgaria 4-1 (Gameiro 23, 59, Payet 26, Griezmann 38 / Aleksandrov 6 pen.)
  • Luxemburg – Suedia 0-1 (Lustig 58)
  • Olanda – Belarus 4-1 (Promes 15, 31, Klaassen 55, Janssen 64 / Rios 47)
  • Clasament: 1. Olanda 4p, 2. Franţa 4p, 3. Suedia 4p, 4. Bulgaria 3p, 5. Belarus 1p, 6. Luxemburg 0p.
  • Etapa viitoare (luni): Belarus – Luxemburg, Olanda – Franţa, Suedia – Bulgaria.
  • GRUPA B
  • Ungaria – Elveţia 2-3 (Szalai 53, 71 / Seferovic 51, Rodriguez 67, Stocker 89)
  • Letonia – I-le Feroe 0-2 (Nattestad 19, Edmundsson 70)
  • Portugalia – Andorra 6-0 (Cr. Ronaldo 2, 4, 47, 68, Joao Cancelo 44, Andre Silva 86)
  • Clasament: 1. Elveţia 6p, 2. I-le Feroe 4p, 3. Portugalia 3p, 4. Estonia 3p, 5. Ungaria 1p, 6. Andorra 0p.
  • Etapa viitoare (luni): Andorra – Elveţia, I-le Feroe – Portugalia, Letonia – Ungaria.
  • GRUPA H
  • Belgia – Bosnia 4-0 (Spahic 26 aut., Hazard 29, Alderweireld 60, Lukaku 79)
  • Grecia – Cipru 2-0 (Mitroglou 12, Mandalos 42)
  • Estonia- Gibraltar 4-0 (Kait 47, 70, Vassiljev 52, Mosnikov 88)
  • Clasament: 1. Belgia 6p, 2. Grecia 6p, 3. Bosnia 3p, 4. Estonia 3p, 5. Cipru 0p, 6. Gibraltar 0p.
  • Etapa viitoare (luni): Bosnia – Cipru, Estonia – Grecia, Gibraltar — Belgia.

In alte partide, disputate joi

  • GRUPA D
  • Austria – Țara Galilor 2-2 (Arnautovic 28, 48 / Allen 22, Wimmer 45+1 aut.)
  • Moldova – Serbia 0-3 (Kostic 19, Ivanovic 37, Tadic 59)
  • Irlanda – Georgia 1-0 (Coleman 56)
  • Clasament: 1. Țara G 4p, 2. Serbia 4p, 3. Austria 4p, 4. Irlanda 4p, 5. Georgia 0p, 6. Moldova 0p.
  • Etapa viitoare (duminică): Țara G. – Georgia, Moldova – Irlanda, Serbia – Austria.
  • GRUPA G
  • Italia – Spania 1-1 (De Rossi 82 pen. / Vitolo 55)
  • Macedonia – Israel 1-2 (Nestorovski 63 / Hemed 25, Ben Haim 43)
  • Liechtenstein – Albania 0-2 (Jehle 11 aut., Balaj 71)
  • Clasament: 1. Albania 6p, 2. Spania 4p, 3. Italia 4p, 4. Israel 3p, 5. Macedonia 0p, 6. Liechtenstein 0p.
  • Etapa viitoare (duminică): Israel – Liechtenstein, Albania – Spania, Macedonia – Italia.
  • GRUPA I
  • Islanda – Finlanda 3-2 (Arnason 37, Finnbogason 90, R. Sigurdsson 90+5 / Pukki 21, Lod 39)
  • Turcia – Ucraina 2-2 (Tufan 45+1, Calhanoglu 81 pen. / Iarmolenko 24 pen., Kravets 27)
  • Kosovo – Croaţia 0-6 (Mandzukic 6, 24, 35, Mitrovic 68, Perisic 83, Kalinic 90+2)
  • Clasament: 1. Croaţia 4p, 2. Islanda 4p, 3. Ucraina 2p, 4. Turcia 2p, 5. Finlanda 1p, 6. Kosovo 1p.
  • Etapa viitoare (duminică): Finlanda – Croaţia, Ucraina – Kosovo, Islanda – Turcia.

Iată şi programul din celelalte grupe – sâmbătă

  • GRUPA C
  • Azerbaijan (3p) – Norvegia (0p)     19:00
  • Germania (3p) – Cehia (1p)              21:45
  • Irlanda N. (1p) – San Marino (0p)  21:45
  • GRUPA E
  • Armenia (0p) – ROMÂNIA (1p)       19:00
  • Muntenegru (1p) – Kazakstan (1p)  19:00
  • Polonia (1p) – Danemarca (3p)         21:45
  • GRUPA F
  • Anglia (3p) – Malta (0p)                     19:00
  • Scoţia (3p) – Lituania (1p)                  21:45
  • Slovenia (1p) – Slovacia (0p)              21:45