JO 2016 – Fotbal: Germania smulge un punct, în prelungiri, Coreei de Sud

0
316

Germania şi Coreea de Sud au încheiat la egalitate, 3-3, al doilea lor meci din Grupa C. Asiaticii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 25, prin Hee-Chan Hwang, pentru ca apoi nemţii să răstoarne rezultatul, graţie a două puncte semnate de Gnabry (33) şi Selke (55). Două goluri la rând aveau să reuşească şi sud-coreenii, prin Heung-Min Son (57) şi Hyun-Jun Suk (86). Acelaşi Gnabry avea să stabilească scorul final, în al doilea meci al prelungirilor. În celălalt meci al grupei, Mexic, campioana în exerciţiu, a bătut cu 5-1 pe Fiji, după 0-1 la pauză. Omul lui Pachuca, Erick Gutierrez, a izbutit patru dintre goluri, în minutele 48, 55, 58 şi 73. În ultima rundă, Mexic (4p) – Coreea de Sud (4p) şi Germania (2p) – Fiji (0p).

În Grupa D, Portugalia e virtual calificată, adunând punctaj maxim (6), după ce a trecut, 2-1, de Honduras (3p). În cealaltă partidă, Argentina (0p) şi Algeria (0p) se vor duela în această noapte. La fel şi confruntările Brazilia (1p) – Irak (1p), Danemarca (1p) – Africa de Sud (1p) – Grupa A, Suedia (1p) – Nigeria (3p) şi Japonia (0p) – Columbia (1p) – Grupa B.