Simona Halep s-a calificat în sferturi, după 6-3, 6-3 cu Cori Gauff

0
441

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon, după ce a învins-o pe noua senzație a tenisului, Cori Gauf, în două seturi identice, 6-3, 6-3. După breakul de la începutul meciului, reușit de Halep, americanca de 15 ani a echilibrat partida, iar la un moment dat, în game-ul al patrulea, a dat senzația că poate duce jocul cap la cap cu “Simo”.

În cele din urmă, Halep și-a adjudecat primul set cu 6-3, după 42 de minute, iar pe cel de-al doilea, cu același scor, după numai 33 de minute. Cu toate că Gauff a făcut “victime” uriașe în acest turneu, Simona Halep a fost un adversar prea tare pentru ea, iar diferența de valoare și de experiență s-a văzut.

În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe chinezoaica Shuai Zhang (30 de ani).