Brazilia a cucerit Copa America

0
417

Brazilia a câştigat ediţia Copei America pe care a găzduit-o anul acesta, după 3-1 în finala cu Peru, de pe Maracana. Gabriel Jesus a fost protagonistul ultimului act. Atacantul lui Man City a pasat la deschiderea scorului pentru Everton, a înscris al doilea gol şi a fost eliminat în minutul 70, primind al doilea galben.

Pentru peruvieni a marcat veteranul Guerrero, egalând la 1-1, dintr-un penalty dictat pentru henţ la Thiago Silva. În minutul 88, când Selecao era în inferioritate, Richarlison a transformat un penalty dictat foarte uşor.

În grupe, Brazilia trecuse de Peru cu 5-0.

În finală, selecţionerul Tite a folosit formula: Alisson – Dani Alves, Marquinhos, Thiago Silva, Alex Sandro – Casemiro, Arthur – Firmino (75 Richarlison), Coutinho (77 Eder Militao), Everton (90 Allan) – Gabriel Jesus.