Euro 2016: O semifinală de ţinut minte

0
282

frantaFranţa în finala Euro 2016, ceea ce  n-ar părea o mare surpriză, dacă avem în vedere Portugalia, aceasta chiar lipsită de orice anticipare. Oricum, ne aşteptăm la un spectacol. Noul erou al Franţei este de bună seamă Antoine Griezmann, marcatorul ambelor goluri ale victoriei. Asemuit deja cu Michel Platini, cel care a dus Franţa în 1984 în finala Euro, prin strălucirea lui greu egalabilă. Marele erou al finalei de aseară, în alte abordări, este portarul Hugo Lloris, „pompierul de serviciu” cu intervenţii fabuloase. Tot un erou al meciului de aseară este considerat şi arbitrul italian Nicola Rizzoli. NationalMannschaft a dominat tactic partida, pe alocuri cu autoritate. A pierdut-o pe două greşeli individuale. Să reconstituim câteva momente cheie ale meciului. În minutul 42, Olivier Giroud l-a învins într-un duel aerian pe Jerome Boateng şi a scăpat singur pe axa centrală spre poarta lui Neuer. A fost ajuns de Benedikt Howedes şi deposedat printr-un atac prin alunecare corect, in-extremis. În ultimul minut al primei reprize, la un corner uşor acordat de defensiva germană, executat de pe partea dreaptă de Antoine Griezmann, Patrice Evra, în luptă cu Bastian Schweinsteiger, a obţinut un penalty pentru un henţ al neamţului. Inexplicabilă „săritura” neglijentă a lui Bastian Schweinsteiger, căpitanul NationalMannschaft. Thomas Muller şi coechipierii săi au devenit furioşi. Antoine Griezmann deschide scorul din penalty. Dominaţi în teren, cu autoritate (66% posesie), francezii vor conduce pe tabela de marcaj. După pauză, francezii au venit cu un plus de ambiţie şi viteză pe „Velodrome” reverberând imnul naţional. În minutul 60, Jerome Boateng, unul din stâlpii defensivei părăseşte terenul fiind înlocuit de Shkodran Mustafi. Joachim Low îl scoate pe Emre Can (min. 67) şi-l introduce pe Mario Gotze. Inoperant. Fiindcă în minutul 72 greşeşte Kimmich în suprafaţa de pedeapsă, dar ce greşeală. Pogba îl elimină pe Mustafi, centrează, Neuer respinge balonul, dar în picioarele lui Griezmann, care nu face decât să-l introducă în plasă. La 2-0 pentru „Albaştrii”, NationalMannschaft atacă cu multă vigoare, dar fără a modifica scorul fiindcă Lloris face meciul vieţii, iar Thomas Muller nu este cel din…Bundesliga. Franţa se pregăteşte să devină campioana Europei? Da, indiscutabil, fiindcă se gândeşte că Portugalia n-a convins la începutul competiţiei. S-ar putea să convingă în finală.