Simona Halep, a treia finală la Roland Garros!

0
570

Simona Halep s-a calificat, ieri, pentru a treia oară în finala turneului de Mare Şlem de la Roland Garros. După finalele din 2014 şi 2017, actualul lider mondial a ajuns în ultimul act şi la ediţia de anul acesta a Openului francez, după ce a învins-o în semifinale pe spaniola Garbine Muguruza Blanco, locul 3 în lume, scor 6-1, 6-4. Primul set a fost la discreţia româncei, care a atacat când a avut ocazia şi a speculat ezitările ibericei, care a comis multe erori neforţate. Liderul mondial a avut 5-0 şi a încheiat cu 6-1, după 39 de minute, fără a pierde pe serviciul adversarei. În partea secundă, Muguruza a revenit în meci, ajutată şi de serviciu şi a condus cu 4-2. Simona a revenit însă şi a egalat la 4-4, agăţându-se de fiecare punct, nelăsând-o pe iberică să capete încredere. A urmat un ghem foarte lung, de aproape un sfert de oră, pe serviciul româncei, care s-a dovedit decisiv pentru stabilirea primei finaliste. În cealaltă semifinală s-au întâlnit aseară americancele Sloane Stephens şi Madison Keys, într-o reeditare a finalei de la US Open 2017. Finala se va disputa sâmbătă după-amiază, iar Halep nu poate pierde locul 1 WTA, indiferent de rezultatul acestei finale. În semifinalele masculine se vor întâlni Rafael Nadal (Spania, cap de serie 1) – Juan Martin del Potro (Argentina, cap de serie 5) şi Dominic Thiem (Austria, cap de serie 7) – Marco Cecchinato (Italia, locul 72 ATP).