Liverpool a trăit “primăvara de la Praga”, Leverkusen şi-a păstrat invincibilitatea

0
295

Înaintea derby-ului de titlu cu Manchester City, programt duminică, pe Anfield, Liverpool şi-a asigurat prezenţa în sferturile Europa League, după ce a câştigat în deplasare cu 5-1 prima manşă a optimilor, cu Sparta Praga. Veşti şi mai bune pentru Klopp: Salah şi Szoboszlai au fost recuperaţi total şi au intrat şi pe parcurs, maghiarul reuşind să şi marcheze.

Condusă cu 2-0 de azerii de la Qarabag, Leverkusen a egalat în prelungiri şi îşi păstrează invincibilitatea în acest sezon, mărindu-şi totodată şansele de accedere în sferturi.

AS Roma îşi continuă “luna de miere” cu Daniele de Rossi, iar De Zerbi a avut un coşmar la revenirea în “Cizmă”. După plecarea lui Mourinho, giallorossi joacă spectaculos, Dybala şi Lukaku marchează pe bandă rulantă şi Roma a ajuns la 7 victorii în 8 meciuri cu noul antrenor, legendă ca jucător pe Olimpico.

AC Milan are avantaj de două goluri după turul cu Slavia Praga, dar cehii au reuşit să marcheze de două ori în inferioritate numerică pe San Siro, Malick Diouf fiind eliminat în minutul 26.

Şi Marseille este practic în sferturi, după ce a zdrobit-o pe Velodrome pe Villarreal, echipa cu care OM a început sezonul, Marcelino.

Europa League, prima manşă a optimilor de finală:

Sporting Lisabona – Atalanta Bergamo 1-1 (Paulinho 17 / Scamacca 39)
Qarabag FK – Bayer Leverkusen 2-2 (Benzia 26, Juninho 45+2 / Wirtz 70, Schick 90+2)
AS Roma – Brighton 4-0 (Dybala 13, Lukaku 43, Mancini 64, Cristante 68)
Sparta Praga – Liverpool 1-5 (Bradley (autogol) 46 /Mac Allister 6 – penalty, Nunez 25, 45+3, Luis Diaz 53, Szoboszlai 90+4)
AC Milan – Slavia Praga 4-2 (Olivier Giroud 34, Reijnders 44, Loftus-Cheek 45+1, Pulisic 85 / Doudera 36, Schranz 65).
Benfica Lisabona – Glasgow Rangers 2-2 (Di Maria 45+2 – penalty, Goldson (autogol) 67 / Lawrence 7, Sterling 45+5).
SC Freiburg – West Ham United 1-0 (Gregoritsch 81)
Olympique Marseille – Villarreal 4-0 (Veretout 23, Mosquera (autogol) 28, Aubameyang 42 – penalty, 59).