Liga Campionilor: Juve, cununată cu norocul

0
333

Finalista ultimei ediţii a Ligii Campionilor, Juventus Torino, părea lispsită de şanse pe „Wembley Stadium” (84.010 spectatori), în faţa unei bune echipe din Premier League, Tottenham, care remizase (2-2) în partida tur. Şi timp de o oră Tottenham s-a văzut calificată în sferturi, mai ales că sud- coreeanul Heung Min Son deschisese scorul (min. 30). La viteza de joc a gazdelor, cu ruperi de ritm, impuse de Delle Alli, Harry Kane şi Heung Min Son, apărarea italină şi îndeosebio Giorgio Chellini (33 de ani) şi Andrea Barzagli (36 de ani) a avut mai dificultăţi. Dar Massimilliano Allegri, bun strateg, a schimbat dintr-o dată cursul jocului. L-a scos pe Benatia, înlocuindu-l cu Lichtsteiner pe flancul drept, iar Barzagli a trecut în centrul defensivei. În numai trei minute, Higuain (min. 63) şi Dybala (min. 67) au întors rezultatul, iar defensiva italiană a făcut minuni, Andrea Barzagli scoţând balonul de pe linia porţii (min. 90) după ce suferise enorm în faţa velocităţii sud-coreeanului Son. Cum Buffon a avut câteva intervenţii de-a dreptul miraculoase, Juve accede din nou în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Interesantă declaraţia după meci a lui Mauricio Pochettino: „Ei au avut trei ocazii şi au înscris de două ori. Noi am avut un noian de ocazii şi am înscris o dată. În cele două meciuri am fost mai buni. Acesta este fotbalul. N-am avut şansă. Echipa a fost fascinantă, dar a pierdut. În faţa ghinionului nu există reţetă”.