Coasta de Fildeş – Nigeria, finala Cupei Africii

0
154

Naţionalele Coastei de Fildeş şi Nigeriei vor disputa finala Cupei Africii pe Naţiuni, duminică, de la ora 22, la Abidjan, în timp ce Africa de Sud şi DR Congo vor juca finala mică, sâmbătă, de la ora 22. În duelurile directe dintre Nigeria şi Coasta de Fildeş este egalitate, fiecare câştigând 9 meciuri, iar 10 s-au terminat la egalitate. Cele două rivale s-au duelat şi în grupe la actuala ediţie, “SuperVulturii” câştigând cu 1-0. Este prima finală între cele două formaţii, ele întâlnindu-se în semifinalele CAN în două rânduri.

În semifinale, gazda competiţiei, Coasta de Fildeş, a învins cu 1-0 naţionala DR Congo, unicul gol fiind înscris de atacantul Borussiei Dortmund, Sébastien Haller (65). ”Elefanţii” au mai cucerit trofeul în 1992 şi 2015 şi au mai jucat două finale, în 2006 şi 2012. Ivorienii s-au calificat cu noroc din grupă, unde au obţinut locul al treilea. Selecţionerul Jean-Louis Gasset a fost demis după eşecul cu Guineea Ecuatorială (0-4), iar echipa a rămas pe mâna interimarului Emerse Fae, după ce negocierile pentru aducerea lui Herve Renard au eşuat.

În cealaltă semifinală, Nigeria a învins Africa de Sud cu 4-2 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri). ”Super Vulturii” au deschis scorul prin căpitanul William Troost-Ekong (67 – penalty), iar Bafana Bafana a egalat în minutul 90 prin Teboho Mokoena, tot din penalty. În prelungiri, Osimhen, recuperat in extremis pentru acest meci, a fost înlocuit cu Moffi, iar acesta a provocat eliminarea lui Kekana (115), apoi a transformat prima lovitură de departajare. Omeruo, Troost-Ekong şi Iheanacho au mai marcat pentru echipa antrenată de portughezul Jose Peseiro, fost antrenor la Rapid Bucureşti. Mayambela şi Mvala au punctat pentru Africa de Sud, ratând Teboho Mokoena şi Makgopa. “Super Vulturii” au trei titluri continental în palmares (1980, 1994, 2013) şi vor juca a opta finală a Cupei Africii.