Premier League: Enormele erori ale portarului Alisson

0
442

FC Liverpool era obligată să câştige în faţa lui Manchester City, pentru a mai conta în lupta pentru titlu. Fără a fi deloc în formă –prin prisma rezultatelor recente- „cormoranii” s-au menţinut bine în prima repriză în faţa „cetăţenilor”, care nu mai câştigaseră pe Anfield din mai 2003 (1-2). Cu Pep Guardiola, pe banca tehnică, niciodată. Oamenii lui Pep Guardiola au conservat balonul –momente bune, au făcut presing avansat, dar prima ocazie de gol (min. 24) i-a aparţinut lui Sadio Mane, care a reluat cu capul balonul venit din centrarea lui Alexander Arnold, peste transversala porţii lui Ederson. Cinci minute mai târziu Firmino a prins un semi-vole deturnat de portarul lui Manchester City. În min. 36, contrar cursului jocului, Raheem Sterling, pe flancul stâng scapă uşor de Alexander Arnold şi Thiago Alcantara, dar este faultat „cu discreţie” de Fabinho, în suprafaţa de pedeapsă. Ilkay Gundogan va trimite însă balonul, din lovitura de la 11 metri, peste transversală. Repriza secundă a fost un festival incredibil al erorilor portarului Alisson. Mai întâi în min. 49 tânărul internaţional englez Foden a şutat din interiorul suprafeţei de pedeapsă, a lui Liverpool şi portarul brazilian Alisson a respins chiar în picioarele lui Gundogan (0-1). A egalat Salah (min. 62 – pen.). Dar erorile lui Alisson care au amintit de gafele de proporţii ale predecesorului său Karius Loris în finala Ligii Campionilor din 2018 „au curăţat” echipa. Gundogan (min. 73), Sterling (min. 76) şi P. Foden (min. 83) au marcat cu largul concurs al celui mai scump portar din lume. Incredibilă prestaţia catastrofală a portarului Alisson. Foarte bună, în schimb, evoluţia lui Phill Foden despre care antrenorul Guardiola spunea nu demult că este cel mai bun jucător pe care l-a antrenat. Absenţa internaţionalului belgian accidentat -De Bruyne- nu s-a făcut simţită. Manchester City are 14 meciuri consecutive fără înfrângere, din care 12 victorii, în campionat. Pentru o imagine cât de cât sugestivă France Football a acordat rumătoarele note: Alisson 2, Alexander Arnold 5, Fabinho 5, Enderson 6, Robertson 4, Jones 6, Wijnaldum 5, Thiago 5, Salah 6, Firmino 5, Mane 5.

Ederson 6, Concelo 7, Stones 6, Diaz 6, Zincenco 4, Bernardo 6, Rodri 6, Gundogan 8, Mahrez 5, Foden 8, Sterling 7.