Înfrângere nescontată pentru baschetbaliştii Craiovei

0
299

Ţinând cont de parcursul bun din campionat al baschetbaliştilor Craiovei, este foarte surprinzătoare înfrângerea acestora în  prima manşă a optimilor de finală ale Cupei României, pe terenul ultimei clasate din grupa a doua valorică, Gaz Metan Mediaş. Aceasta din urmă s-a impus cu 88-86, pe sferturi: 22-20, 18-17, 25-22, 23-27. Returul va avea loc în Bănie, marţi, 12 februarie, iar alb-albaştrii au ocazia remontării, pentru a ajunge în sferturile competiţiei. Eroul partidei a fost internaţionalul român Titus Nicoară, care a reuşit 25 de puncte şi 10 recuperări, cu 5 din 5 la aruncările de 3 puncte. Craiova l-a avut din nou în formă pe Koreniuk, cu 20 de puncte şi 9 recuperări, Mijajlovic şi Gajovic. În schimb, alb-albaştrii au ratat nu mai puţin de 25 de aruncări de 3 puncte, Casale, Ionescu, Troupe şi Radukic având procentaje dezastruoase la acest capitol. Au evoluat pentru SCMU Craiova: Mijajlovic 23 de puncte, Koreniuk 20, Gajovic 17, Troupe 12, Radukic 4, Fraseniuc 4, B. Popa 3, Boone 3, Casale, Ionescu.  Coordonatorul Mo Curry a fost cel rămas în afara lotului pentru acest joc. Pentru formaţia din Bănie urmează un meci cu o altă formaţie din judeţul Sibiu, BC CSU Sibiu, liderul Ligii Naţionale, sâmbătă, de la ora 18, gazdele anunţând că biletele la acest joc s-au epuizat încă de miercuri.