SCM Craiova – HCM Rm. Vâlcea, derby pentru locul 2, în Polivalentă

0
291

Handbalistele de la SCM Craiova şi HCM Vâlcea se întâlnesc astăzi, în Sala Polivalentă, de la ora 17,30 (în direct la TVR HD), în cadrul etapei a 15-a din Liga Florilor. Este un derby pentru locul 2, formaţia vâlceană, pregătită de Relu Roşca, având 3 puncte avans în faţa elevelor lui Bogdan Burcea şi Dumitru Berbece. Acesta din urmă a prefaţat duelul de astăzi astfel: „Starea de spirit în cadrul echipei este bună după victoria cu Brest. Sunt problemele medicale mai vechi la Cristina Zamfir Florianu, care nu este într-o formă atât de bună cum a arătat până în urmă cu câteva meciuri. Pentru noi acesta va fi al zecelea meci în 2018, iar pentru Vâlcea al cincelea. Vâlcea este o echipă în formă, cu jucătoare tehnice, cu antrenori buni. Pentru noi este un meci de şase puncte. O victorie ne-ar duce pe locul doi, o înfrângere ne-ar putea face să cădem pe locul patru. Nu cred că acest meci va fi decisiv pentru locul doi, se mai pot întâmpla multe, dar pentru liniştea echipei noastre ar fi extraordinar să câştigăm“. Secundul echipei craiovene a vorbit şi despre meciul cu Brest, de sâmbăta trecută. „La 15-11 pentru ele nu mă mai aşteptam să întoarcem soarta meciului, dar iată că fetele au avut puterea să revină. Ca sportiv, am jucat în multe săli în lume, dar nu am întâlnit aşa atmosferă cum a fost în ultimele minute ale partidei de sâmbătă. Simţeam cum tremură sala, şi banca pe care stăteam noi parcă trepida. A fost ceva de vis!“

După meciul cu Vâlcea, pentru handbalistele Craiovei urmează deplasarea în Danemarca, pentru meciul decisiv pentru calificarea în sferturile Cupei EHF, contra lui Randers, programat duminică, de la ora 15. Formaţia din Bănie are nevoie de o remiză pentru a se califica în faza următoare.