Fotbal – Cupa Spaniei: Barca îşi adjudecă cu mari emoţii dubla cu Atletico şi merge în finală

0
333

Triumfătoare cu 2-1 în turul de la Madrid, Barcelona a eliminat cu greu pe Atletico, la capătul unui 1-1, miercuri seară, pe Camp Nou. Catalanii au dechis scorul în finalul primei reprize (43), prin Suarez, în timp ce pentru vizitatori a punctat Gameiro (83). Cu trei minute mai înainte, acelaşi Gameiro irosise o lovitură de pedeapsă, şutând peste poarta lui Cillessen. Pe lângă suspans, partida a avut şi trei eliminaţi, Sergi Roberto (57) şi Suarez (90), respectiv Carrassco (69).

Barca este cea mai de succes echipă din istoria competiţiei, triumfând până acum de 28 de ori, în 38 de finale disputate.

Catalanii, care au câştigat precedentele două trofee puse în joc, vor juca în ultimul act cu învingătoarea dintre Deportivo Alaves şi Celta Vigo, meci programat miercuri seară şi care porneşte de la 0-0.