Premier League: Chelsea se desprinde de Manchester City

0
319

Prin victoria, în deplasare, la Aston Villa (2-1) şi remiza principalei urmăritoare Manchester City, acasă, cu Hull City (1-1), Chelsea a mărit ecartul la şapte puncte.  Jose Mourinho nu câştigase, niciodată, pe terenul celor de la Aston Villa (3 remize şi 2 înfrângeri). Eden Hazard a deschis scorul (min. 8), confirmând forma excelentă, Okore (min.48) de la Aston Villa a adus egalarea punând capăt unei interminabile sterilităţi (659 de minute fără gol), însă Ivanovic (min.66) a oferit victoria echipei sale. Să consemnăm debutul lui Cuadrado, recent transferat, de la Fiorentina, deşi trebuie spus că absenţele lui Diego Costa, în stare de suspendare, şi Fabregas, accidentat, s-au resimţit.  Manchester City, la al patrulea meci fără victorie (o premieră negativă din noiembrie 2009) se îndepărtează la şapte puncte distanţă de lidera clasamentului.Mai mult, “cetăţenii” au reuşit egalarea în minutul 92, prin Milner care îl înlocuise pe bosniacul Dzeko. Alte rezultate: Tottenham-Arsenal 2-1; Queens Park Rangers – Southampton 0-1; Swansea – Sunderland 1-1; Leicester – Crystal Palace 0-1; Everton – Liverpool 0-0.