La Liga: Un final dramatic de partidă!

0
210

Villarreal – Real Madrid (2-1) pe Estadio de la Ceramica (21.088 spectatori) a fost o partidă de mare intensitate, dar şi insolită într-un fel. În primul rând, Real Madrid n-a avut în alcătuirea iniţială a echipei nici un jucător spaniol, până în min. 64 când a intrat L. Vasquez în locul lui A. Tchouameni, pentu că din min. 82 a intrat şi M. Asensio în locul lui F. Valverde. Potrivit Opta, situaţie fără precedent în acest început de secol XXI, o premieră în 121 de ani şi 4436 meciuri. Real Madrid a înregistrat a doua înfrângere în actualul campionat. Antologică rămâne faza din ultimul minut al prelungirilor. La ultimul corner al Realului a urcat în atac inclusiv portarul Courtois. Inoperant. Gazdele au declanşat un contraatac prin Arnault Danjuna (intrat în locul lui Gerard Moreno, min. 88), care a avansat nestingherit în jumătatea adversă dar a trimis balonul în plasa laterală.