România face un European perfect până acum

0
452

Handbalistele tricolore au intrat cu 4 puncte în grupele principale, unde au nevoie de 2 victorii în 3 meciuri pentru a fi sigure de calificarea în semifinale

Ghetuţe ticsite cu daruri de Moş Nicolae pentru handbalistele tricolore, care au spulberat Norvegia în ultimul meci din grupa D a Europeanului din Franţa, scor 31-23. Neagu a jucat precum cea mai bună handbalistă din lume, cum a fost declarată în 3 rânduri, Dumanska a apărat cum a făcut-o când cucerea Cupa EHF cu SCM Craiova, iar la nordice s-a văzut că sunt altă echipă fără superstarurile Nora Mork şi Amanda Kurtovic, nu întâmplător venind şi eşecul din primul meci, contra Germaniei. Apărarea României a fost extraordinară, susţinând-o pe Yulia, iar faza ofensivă a mers excelent, cu excepţia începutului reprizei secunde, când tricorele nu au marcat preţ de 8 minute. Pe final, spaniolul Martin Ambros şi-a permis să folosească rezervele, în ambele faze. Au jucat pentru România: Dumanska, Dedu – portari; Neagu 11, Chiper 5, Geiger 4, Buceschi 4, Pintea 3, Laslo 1, Dragut 1, Ardean-Elisei 1, Udriştioiu 1, Perianu, Florică, Polocoşer, Băcăoanu, Zamfirescu. Într-un alt meci al grupei, Germania – Cehia 30-28. S-au încheiat meciurile din prima fază a grupelor Europeanului de handbal feminin, din Franţa, competiţia continuând cu grupele principale, 2 la număr, în care intră primele 3 clasate din cele 4 grupe iniţiale. În grupa principală II se intră cu punctajul: România şi Olanda câte 4 puncte, Germania şi Ungaria câte 2 puncte, iar Spania şi Norvegia  – 0 puncte. Grupa principală I: Rusia 4 puncte, Franţa, Suedia şi Danemarca şi Serbia cu câte 2 puncte, iar Muntenegru are 0 puncte. Meciurile României în grupa principală, la Nancy, toate de la ora 18: România – Olanda, 9 decembrie, România – Spania, 11 decembrie, România – Ungaria, 12 decembrie. Tricolorele au nevoie de cel puţin 2 succese pentru a fi sigure de calificarea în semifinale.