CM de handbal: România – Angola 27-24

0
341

Naţionala feminină de handbal a României a învins Angola cu 27-24 (14-14), la Trier, în Grupa A a Campionatului Mondial din Germania. Tricolorele au reuşit a patra victorie consecutivă în competiţie. Angola a condus cu 13-9, dar până la pauză tricolorele au egalat. Africancele au condus şi în repriza a doua, scor 20-18, dar, ca şi în meciurile cu Slovenia şi Spania, România a revenit şi a câştigat. Martin Ambros a mizat pe: Dedu, Dumanska – portari; Neagu 7 goluri, Udriştioiu 4, Geiger 4, Ardean 3, Florianu 3, Pintea 3, Buceschi 2, Dragut 1, Laslo, A.M. Popa, Berbece, Tomescu, Zamfirescu, Tătar.

În alt meci din Grupa A, Slovenia a dispus de Paraguay cu 28-22. România ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Slovenia, 6 puncte, Franţa, 4 puncte, Spania, 4 puncte, Angola, 0 puncte, Paraguay, 0 puncte. Vineri sunt programate ultimele meciuri din grupă, Angola — Paraguay (15,00), România — Franţa (19,00) şi Spania — Slovenia (21,30).